Novinky

Výstava Krajina civilizace představuje výběr z díla tří autorů: Jiřího Dostála, Jiřího Nepasického a Jana Vančury. Prezentovány jsou obrazy, grafiky, kresby a plastiky převážně ze sedmdesátých a osmdesátých let, jejichž společným jmenovatelem je fascinace znaky tehdejší moderní doby: ve středu pozornosti se nachází letadla, auta, moderní stavby, okouzlení technikou, všeobecný civilizační rozvoj. Protipólem rychle chvátající civilizaci se stal únik do krajiny, přírody, za hranice všedních dnů.

.

.

.

.

Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

3 Mezivládní výbor Úmluvy o zachování nemateriálníhokulturního dědictví UNESCO dne 6. 12. 2023schválil zápis „Znalostí, řemeslných technik a dovednostíruční výroby skla“ („Knowledge, craftand skills of handmade glass production“) do Reprezentativníhoseznamu nemateriálního kulturníhodědictví lidstva UNESCO (Representative Listof the Intangible Cultural Heritage of Humanity).Zápis na tento prestižní seznam dokládá • že si nositelé statku, tedy skláři, svého řemeslaváží, považují jej za své kulturní dědictví a předávajíjej z generace na generaci

• ruční výroba skla tedy sklářskou komunitu reprezentuje,proto je zapsána na Reprezentativníseznam

• také Česká republika skrze Ministerstvo kulturyvnímá sklářství jako důležitou součást kulturníhodědictví této země a proto souhlasila, aby jisklářství na seznamu UNESCO reprezentovalo

• nominace byla dobře zpracována, včetně mezinárodníspolupráce a záchovných opatření, Mezivládnívýbor k ní neměl výhrady, naopak vyzdvihlpozitivní koordinační roli muzeí při její přípravěCelá nominační dokumentace včetně videa, fotografií,souhlasů nositelů a rozhodnutí výboru jedostupná na webu UNESCO

.

 

.

.

.

Vladimír Svoboda - Vzpomínka na krajinu

Vernisáž  výstavy Vladimíra Svobody - Vzpomínka na krajinu, která se koná v pátek  15.9.2023  v 18:00 hodin v galerii NISA FACTORY.

.

.

Zpracování historie objektu Herzigovy továrny Mšeno n.N.

Výstava Severní prostor

Vernisáž  výstavy Severní prostor. Prostor pro dialog, která se koná v pátek  21.4.2023  v 18:00 hodin v galerii NISA FACTORY.

Vystavujícími autory jsou Libuše Dlabola Pražáková, Zdena Hušková, Jan Měřička, Aleš Novák, Tomáš Plesl, Petra Švecová a Vladimír Véla.

Název výstavy Severní prostor. Prostor pro dialog napovídá, že se její kurátorka snaží navázat dialog nejen mezi vystavenými díly a jejich autory, ale i mezi vybranými obrazy, tisky a sochami a výjimečným výstavním prostorem galerie, která vznikla z bývalé přádelny.

Dialog je v případě této výstavy chápán jako metafora pro setkání lidí, kteří se navzájem respektují a uznávají a jejich cílem je vyjasnit si svoje stanoviska s vidinou lepšího vzájemného pochopení. Ač se na první pohled zdá, že se vystavující autoři zajímají o velice různorodá témata od krajině-ekologických, přes rodinu a mateřství až k mýtům a bájím, tak ve výsledku je průnikem jejich tvorby snaha tlumočit obecné úvahy o zrození a konci, o lidské podstatě.

Kurátorkou výstavy je Markéta Kroupová.

.

.


.

.

Velikonoce se blíží...

Zveme Vás na Velikonoční kreativní nadílku do GB Beads a Nisa Factory v rámci celoregionální akce Velikonoce v Křišťálovém údolí @crystalvalley.cz

Sobota 1. dubna 2023

Od 9:00 do 15:00 hodin
Program:
9:00 – 15:00
Samoobslužná korálková dílna a workandshop: Perličku na pentličku
Chcete mít letos originální pomlázku na hodovačku? Přijďte si ji k nám vyrobit.
K barevným stužkám si vytvoříte korálkovou nebo perličkovou pentli,
tu asi jistě nikdo nemá...
10:00 – 15:00
Buď kreativní s Janem Schindlerem – přehlídka rytí skla s mistrem oboru. Nabízíme možnost vyrýt si vlastní skleničku. Tento skvost se vám doma bude určitě hodit i jako vzpomínka.
11:00 – 12:30
Komentovaní prohlídka expozicí výroby korálků.
13:00 – 14:00
Prohlídka galerie Nisa Factory a poslední možnost vidět finále výstavy Pokračování Oldřicha Plívy.
Těšíme se na Vás....

 

 

 

Výstava Oldřicha Plívy Pokračování

Prezentaci Oldřicha Plívy doplňuje výběr z prací pozapomenutého textilního výtvarníka Rudolfa Mejsnara.

Kromě uměleckého nadání oba autory spojuje i rodinná přízeň. Ryzost tvůrčí energie obou autorů je nerozlučně spjata s kořeny, které vycházejí ze skrytého potenciálu rodného kraje.

Adventní program

V rámci seriálu Milujeme korále, vás všechny zveme na čtyři adventní samoobslužná tvoření s korálky. Každou adventní sobotu dopoledne si u nás můžete sami vyrobit vánoční hvězdy, korálková přání nebo set popisek na dárky …

Víkend křišťálového údolí
12.-.13.11 2022

sobota a neděle,  od 9 do 15 hodin tvořivé dílny. V 11 hodin komentovaná prohlídka muzea a historické expozice zdarma,  ve 13 hodin vstup do galerie zdarma.

www.gbkoralky.cz

www.nisafactory.cz

 

 


Vernisáž výstavy Big Bead bude 18.3.2022 18hod.

 

Tak malý a přesto jeho dopad vidíme po celém světě.

 

Třesk! Sklep! Půda! Dno!


Točí se kolem nás. Filtrujeme třídíme a reagujeme. Zpracováváme recyklát. Pro někoho odpad, pro SKUBB. poklad.

Jakub Neufuss a Jan Salanský představují expozici, která je nejen o skle.

Reaguje na skutečnosti dnešní doby a často surealistickým pohledem poukazují na kolotoč světa. Pravá střídá levou!

Propojují neslučitelné kontexty, které promítají do soch, obrazů, instalací či ArtDesignových prvků.

Hravým ale přímočarým způsobem výstava prezentuje roční práci těchto dvou mladých umělců.

 

 

.

Vernisáž výstavy

Dialogy Jiřího Řízka

Sobota 11.12.2021 17 hodin.

Jiří Řízek narozen 9. 2. 1944 v Loděnici. Malíř, grafik a pedagog. Studoval v šedesátých letech na Pedagogickém institutu v Ústí nad Labem. Žije v Lovosicích. Jeho tvorba z posledních let je charakteristická originálními abstrakcemi s dokonalou změtí kresebných linek, litých emailů a skvrn vytvořených rozmývanou černou tuší.

Výstava potrvá od 11.12.2021 do 11.2.2022

Doprovodný hudební program a čtení z aforismů Jiřího Řízka.

Christmas in Crystal valley 2021

We would like to invite you to the event CHRISTMAS IN THE CRYSTAL VALLEY on Saturday, 20th November,from 9am to 4pm.

For you and your children, we have prepared workshop with Christmas theme, sale of Christmas decorations made of our beads and small snacks.

As a gift, we will give you a 10% discount to our store.

 

.

2.10.2021 As a part of the Crystal valley weekend, we are organizing an all day bead program.

We invite you to our guided tours of the museum and the newly opened exhibitions. At 1 pm and 3 pm, we have prepared for you a theatrical and artistic walk through the bead factory inspired by the book Streams of Pearls. Popular bead and mosaic workshops for children are open from 9 am to 5 pm. The Bead Cafe will provide refreshments in the Sun Pavilion. In the garden you can relax and dream under the Dreamcatchers from the creative studio Artyšok.

11.9.2021 Opening of new exhibitions as part of the European Heritage Day

As part of the European Heritage Day, we have prepared a program for Saturday, September 11, 2021, called Streams of Pearls, which includes the opening of new exhibitions.

We are open from 9 a.m. to 5 p.m.

The fixed points of the program are:

10 a.m. presentation of a new exhibition of glass hatpins and brooches with a guided tour

11 a.m. lecture Jewelery of the Jizera Mountains with Mgr. Kateřina Hrušková

1 p.m. costume tour of the museum and new exhibitions

3 p.m. costume tour of the museum and new exhibitions

Tours are free all day.

Workshops for children will take place throughout the day.